21.08.2023

                                23 серпня - Свято Державного прапора України

Державний прапор України - це символ пшениці в степах під блакитною аркою неба, який уособлює споконвічне прагнення народу до миру, праці, краси та багатства рідної землі, символ національної єдності, честі та гідності.

До Дня Державного прапору бібліотека підготувала підбірку віршів про наш жовто-блакитний стяг. Сподіваємось, вони стануть у нагоді нашим читачам та колегам.

І кілька цікавих фактів для допитливих…

Перший прапорПерші згадки об'єднання синього і жовтого кольору на офіційній символіці датовані 1256 роком – це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.

Прапор з жовтою смугою вгоріОфіційно синьо-жовту атрибутику почали використовувати у 1848 році, від початку українського національного відродження в Галичині та Буковині. Головна Руська рада оголосила своїм гербом лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор. Цей самий прапор, тільки з жовтою смугою вгорі, був державним стягом УНР.

Пшениця чи Бог. за однією версією, синій на прапорі символізує небо, а жовтий – колосся пшениці. За іншою, це символи двох головних стихій природи: води та вогню. З релігійного погляду, жовтий уособлює Творця, а блакитний – усе земне.

Два роки у в'язниці. За радянських часів зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, за який могли ув’язнити на два роки. Поява українського прапора у громадських місцях розцінювалась як надзвичайна подія.

Незалежна Україна. 4 вересня 1991 року над Верховною Радою вперше підняли синьо-жовтий прапор. А 18 вересня 1991 року президія Верховної ради затвердила за синьо-жовтим поєднанням кольорів статус офіційного прапора країни.

Прапори-гіганти. Прапори-рекордсмени. У 2014 році найбільший прапор розгорнули в Артемівську (з 2016 року місто перейменували в Бахмут) – 300-кілограмовий біколор площею 2400 м². Найдовший сягає 9,5 км і знаходиться на Тернопільщині. На центральній площі Житомира можна побачити найбільший прапор на фасаді будівлі.

Прапор у Дніпрі. Дніпровський прапор у 2018 році має два рекорди: як найбільший прапор над містом і як прапор з найвищим флагштоком – його висота 72 метри.

Класний рекорд. У 2016 році українські альпіністи встановили синьо-жовтий прапор на висоті 6872 метри на вершині Охос-дель-Саладо в Андах, найвищого вулкана у світі.

Стяг "кіборгів" Під час захисту Донецького аеропорту “кіборги”, попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий весь цей час майорів над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг з Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.

Сьогодні, у час, коли українські воїни захищають рідну землю від російських окупантів, виборюючи суверенність та недоторканість рідної України, саме Державний Прапор України є постійним супровідником бійців і на передовій, і в тилу. Волонтери й діти постійно передають військовим українські прапори з побажаннями скорішого повернення додому, словами підтримки й віри, створюють поробки для хлопців із символікою прапора України. Це додає наснаги, примножує силу духу й спонукає на мужню боротьбу за Україну та її народ.

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий