27.02.2023

ВИСТОЯЛИ - ПЕРЕМОЖЕМО


24 лютого виповнилось 365 днів від початку злочинного повномасштабного вторгнення росії в Україну. Цей напад став кульмінацією загарбницької війни, яку Москва розпочала проти України 9 років тому з окупації Криму у 2014 році. Усі ці 9 років Україна бореться за суверенітет і соборність.

До річниці повномасштабного вторгнення в бібліотеці ліцею створено  інформаційний список «ВИСТОЯЛИ – ПЕРЕМОЖЕМО!», де є посилання на інтернетресурси, перелік документальних та художніх фільм про сучасні події, рекомендовано пісні українських виконавців про російсько-українську війну. Матеріали представлені на постійно діючій книжково-ілюстративній виставці «МИ УКРАЇНЦІ: честь і слава незламним!»


24.02.2023

ЗГАДАЙМО ЛЕСЮ УКРАЇНКУ


25 лютого в Україні відзначають день народження Лесі Українки – видатної української поетеси, перекладача. Ніжна, але сильна духом, Леся Українка залишила нам у спадок чудові твори-перлини. «Не поет, хто забуває про страшні народні рани, щоб собі на вільні руки золоті надіть кайдани! Не поет, у кого думки не літають вільно в світі, а затлутались навіки в золотії тонкі сіті»

- Україно! Красо моя, де ти? Обізвися рідна! Я чую твій трепетний голос, пізнаю його в шепоті вітру, в пахощах чебрецю і материнки...Це я, дочка твоя, Леся, що нареклася ім'ям твоїм священним. Пам' ятаєш мене? Україна пам'ятає і не забуде ніколи! Окрасу і гордість України, геніальну поетесу, волинську Мавку - нашу Лесю! Кожним своїм словом, кожною думкою, кожним болем своїм живе вона в душі народу!

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) народилася 13 (25) лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському в дворянській родині нащадків української козацької старшини.

Батько майбутнього класика українкою літератури Косач Петро Антонович (1841-1909) походив з дворян Чернігівської губернії. Був видатним юристом, громадським діячем. Він дуже любив літературу і живопис. У будинку Косачів часто збиралися письменники, художники і музиканти, влаштовувалися вечори і домашні концерти.

Мати Лесі, Драгоманова-Косач Ольга Петрівна, походила з дрібнопомісних дворян Полтавської губернії. Була відомою письменницею, чиї твори виходили під псевдонімом Олена Пчілка. Крім того, брала активну участь у жіночому русі, видавала альманах «Перший вінок».

Росла Леся життєрадісною і веселою, любила співати і танцювати. Вчилася грати на фортепіано і сама бралася складати музичні твори. Мала неабиякий хист до малювання і вишивки, іноземних мов. Для молодшої сестри Ольги уклала підручник з історії. Він був такий досконалий, що його незабаром надрукували. Особистість і творчий доробок Лесі Українки вражають:

у 4 роки Леся навчилася читати,

у 5 – грала на роялі і почала самостійно писати листи своєму дядькові Михайлу Драгоманову;

у 6 років майстерно вишивала;

у 9 – склала перший вірш «Надія»,

у 13 років – вперше опублікувала свої поезії, взявши псевдонім «Леся Українка»;

у 14 – видала першу свою поему «Русалка», а також два переклади повістей Гоголя;

у 19 років написала підручник «Стародавня історія східних народів»,

у 22 – за сприяння Івана Франка видала першу поетичну збірку «На крилах пісень».

Її перу належать вражаючі поетичні поеми, прозові твори, понад 270 віршів, публіцистичні статті, неперевершені переклади світової класики.

Драму-феєрію ,,Лісова пісня" вважають лебединою піснею Лесі Українки. Написала вона цей твір влітку 1911 року за якихось 10-12 днів, хоча виношувала ідею цього творю протягом всього свого життя. Образ русалки-дівчини Мавки, закоханої в сільського парубка Лукаша, заради якого Мавка залишила озерний світ і прийшла жити до людей, навіяний казками, легендами і повір'ями, почутими Лесею в дитинстві на Волині. Історія кохання Мавки та Лукаша стала у Лесі Українки не просто романтичною казочкою, а гімном вічному життю попри будь-які бурі і незгоди.

Бог наділив її земною красою, дав душу, яка втілилася в геніальному слові. З раннього дитинства, через хворобу, кожен день її життя був сповнений нестерпним болем. Та попри це, вона зуміла прожити життя красиво і самозречено, так як і творила.  

Лесю Українку знають у всьому світі. Її твори перекладені багатьма мовами. Досі не втратили своєї актуальності збірки віршів «На крилах пісень», «Думи і мрії», «Відгуки», збірники поем «Давня казка», «Одно слово», збірники драм «Бояриня», «Кассандра», «В катакомбах», «Лісова пісня» та інші. Твори Лесі Українки та література про її життєвий і творчий шлях представлені у бібліотеці на книжковій виставці, яка пропонує читачам познайомитись ближче з творами, знаменитої на увесь світ поетеси.

«Ні! Я жива, я буду вічно жити.  Я в серці маю те, що не вмирає…» - вклала у вуста Мавки із «Лісової пісні» Леся Українка. Так, жива і буде жити, надихаючи українців і українок!!!

За матеріалами: https://osvitanova.com.ua/.../4730-9-zhyttievykh-porad...

 

14.02.2023

ДАРУЙТЕ КНИГУ З ЛЮБОВ'Ю


 Вітаю! Сьогодні день закоханих у книгу! Найважливішою метою Міжнародного дня книгодарування є не кількість дарунків, а яскраві емоції, радость в очах та щирі посмішки. Даруйте книги з любов'ю! Нехай свято перетвориться на добру традицію - дарувати книги, бо книги - то ЛЮБОВ! А любові багато не буває!

Дякую маленьким читайликам, їх батькам, колегам за вашу щедрість, любов до книги і до своїх друзів, адже бажання ділитись - то також любов!
Сьогодні наша бібліотека закликає всіх любити, шанувати та читати книги і долучатись до нашої постійної акції "Свою прочитану книгу - бібліотеці!"

13.02.2023

НА КРИЛАХ ЛЮБОВІ

14 лютого #День_Святого_Валентина, який ще іменують Днем усіх закоханих. Свято неофіційне, проте активно відзначається і у нас.  День Валентина прийшов до нас з-за кордону і дуже скоро став одним з найпопулярніших молодіжних свят. Символом Дня Валентина вважають червоні троянди та валентинки. Любов, добрі емоції та віра в перемогу – ті речі, які мотивують нас щодня боротися за краще майбутнє.

До найромантичнішого свята - Дня святого Валентина в бібліотеці діє  виставка – вітання, яка знайомить користувачів бібліотеки з книгами сучасних письменників про романтичні історії і перше кохання в підлітків, а відеопрезентація познайомить вас з цікавими фактами Свята усіх закоханих і подарує усім декілька приємних хвилин.

    






12.02.2023

МОВ ЗОЛОТО ТРИЗУБ СЯЄ, УКРАЇНУ ПРОСЛАВЛЯЄ

12 лютого 1918 року у Коростені Мала Рада УНР приймає Володимирів Тризуб як великий і малий герб Української держави. Тоді наші духовні, політичні, національні лідери може на інтуїтивному рівні відчули, що це такий знак, який найбільш гідний представляти українську державність.

Його ненавиділи та забороняли в Радянському Союзі. Втім, незважаючи на це, ним користувалися учасники УПА. За татуювання з ним відрубували руки українцям, які воювали на Сході, а вони продовжували прикрашати своє тіло його зображенням.
Тризуб є живим символом нашої державницької традиції і національної єдності: княжий знак Київської Русі, герб Української Народної Республіки, символ боротьби українців за незалежність, герб сучасної України. Для українців по всьому світу Тризуб є так само близьким і рідним, як синьо-жовтий прапор чи національний гімн України.
Книги з історії нашої держави та її національної символіки ви можете знайти у бібліотеці на тематичній поличці "Краса і велич символів державних".

07.02.2023

Великий мрійник та фантазер

 8 лютого виповнюється 195 років   дня народження відомого французького письменника, автора пригодницьких романів, засновника жанру наукової фантастика – Жуль ВЕРНА. Він першим описав підводний човен, метро, яке уявив собі таким, що рухається в повітрі, автомобіль, ліфт, факси, комп’ютери, електрошокери та електричний стілець передрік Жуль Верн. Всю його творчість об'єднує одне - пристрасть до подорожей і пригод, яка залишалася з письменником протягом усього його життя, і яку він вклав в свої книги.

"Мрійник та фантазер – Жуль Верн" - саме так називається книжкова виставка, яка організована у бібліотеці. Матеріал її покликаний ознайомити читачів із кращими творами письменника, формувати читацьку активність. Запрошуємо відвідати нашу виставку, щоб разом з письменником і його героями здійснити подорож в чудовий, пригодницький світ, створений талановитим майстром пера – Жуль Верном.

А цікаві факти з життя Жуля Верна зацікавлять вас, коротко познайомивши з його яскравим життям:

  1. Майбутній літератор вперше спробував відправитися в подорож в 11-річному віці, втікши з дому. Він записався юнгою на що прямує до Індії корабель. Батькам вдалося вчасно йому перешкодити.
  2. На відміну від більшості інших письменників, які творили в основному в домашніх умовах, Жуль Верн протягом більшої частини життя подорожував. Отримані враження служили йому натхненням для творчості.
  3. У письменника у власності було три яхти.
  4. Книги Жуля Верна були переведені на 148 мов і видані у багатьох країнах світу.
  5. Коли на нього нападала натхнення, письменник міг сидіти за роботою по п'ятнадцять-шістнадцять годин на добу.
  6. У літератора було двоє прийомних дітей, так як він одружився з удовою.
  7. Багато фантастичні на момент написання речі були згодом винайдені, наприклад, літак або акваланг. Більш того - деякі вчені визнавали, що на винахід того чи іншого інструменту наштовхувало саме прочитання книг Жуля Верна.
  8. Завдяки тому, що Жуль Верн багато подорожував, він був прийнятий в Географічне товариство Франції, хоч і не був вченим.
  9. Його твори були екранізовані більше двохсот разів.
  10. Перед тим, як почати писати пригодницьку літературу, Жуль Верн пробував себе в якості драматурга, але незабаром залишив це заняття. І не в останню чергу через те, що воно виявилося не надто прибутковим.
  11. Йому довелося зав'язати з подорожами після вогнепального поранення в гомілку. У нього вистрілив власний племінник, який страждав від психічного розладу.
  12. В особистому картотеці майстри пера містилося понад 20,000 зошитів, котрі укладали в собі знання з різних областей. Осліпнувши незадовго до смерті, Жуль Верн, однак, не залишив творчості, продовживши диктувати книги до самого кінця.

06.02.2023

Добрі справи робити приємно!


 Любі друзі, юні читайлики, шанувальники книг та бібліотеки!

Хочу нагадати Вам, що наближається чудове свято!

14 лютого світ відзначає Міжнародний день дарування книги.

Це дуже молоде свято, яке з'явилось тільки у 2012 році. Ініціатором його створення стала громадянка США Еммі Бродмур. Вона є автором сайту дитячої книги у себе на Батьківщині. Крім того, Еммі – багатодітна мама. Одного разу один з трьох її синів поцікавився, чому в календарі немає особливого дня, коли люди дарують один одному книги?"... Так, завдяки дитячій допитливості, у Єммі з’явилася ідея створення свята, яке на сьогодні всі знають як Міжнародний день дарування книг.

Тому звертаюся до всіх небайдужих, меценатів, спонсорів, вчителів, батьків, випускників нашої школи та всіх охочих долучитися до акції "Подаруй книгу шкільній бібліотеці"! Якщо Ви маєте вдома книги, які вже прочитали і не користуєтесь ними або маєте можливість придбати нову книгу, журнал, довідник і т.д. - подаруйте їх нашій бібліотеці, багатшим стане наш бібліотечний фонд, а подаровані книги принесуть радість та багато приємних хвилин любителям читання!

Проявіть добру волю і подаруйте книгу тим, хто цього потребує!

Приєднуйтесь до акції!

Не залишайтесь байдужими!

Добрі справи робити приємно!

Щиро вдячні за подарунки, бо впевнені – подарована література стане відчутним джерелом поповнення бібліотечного фонду, надасть допомогу у задоволенні запитів наших користувачів, сприятиме позитивному відпочинку.

 

Електронні версії підручників

МОН повідомляє, що на порталі Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» розміщено електронну бібліотеку bit.ly/36SHZg7, яка налічує 1 335 підручників і посібників. Зокрема, електронні версії підручників для закладів загальної середньої освіти з 1-го до 11-го класу з усіх предметів, різних видань, для корінних народів, національних меншин та осіб з особливими освітніми потребами тощо.
Завдяки QR-коду вчителі та учні можуть за лічені секунди знайти необхідні підручники.
Докладніше: bit.ly/3AP0ctw

02.02.2023


 Проживши так мало, він встиг створити дуже багато

2 лютого відзначається чергова річниця від дня народження відомого українського письменника і перекладача, одного з найвидатніших прозаїків українського «розстріляного відродження» Валер’яна Петровича Підмогильного.
Довгі десятиліття творчість письменника, навіть ім’я були заборонені, забуті. Лише наприкінці 80-х років минулого століття в Україні почали перевидавати книги талановитого прозаїка, друкувати його новели в журналах, писати про нього.
Українському суспільству ще належить осягнути національне й культурне значення літературної творчості Валер’яна Підмогильного. Запрошуємо всіх бажаючих долучитись до прочитання творів класика української літератури, перечитати його роман «Місто», згадати цікаві факти біографії В.Підмогильного.

1. Роман "Місто" був задуманий Підмогильним як комедія

Найвідоміший твір автора – "Місто", виданий у 1928 році. "Місто" – перший урбаністичний роман в українській літературі, який став предтечею екзистенціалізму. Твір сповнений драматичними подіями, має досить мінорну "тональність". Проте сам автор "Місто" задумував як комедію. Про це дізнаємося з рукописів Підмогильного.

2Перше оповідання Підмогильного було на інтимну тему

Валер'ян Петрович Підмогильний почав писати літературні твори дуже рано – оповідання "Важке питання" було створене ним у 16 років. Його герой розв'язує для себе складне питання: як стати дорослим чоловіком у фізіологічному сенсі цього слова.

Через півтора десятки років, коли Підмогильний став уже відомим письменником, критики і цензори закидали, що юний Валер'ян у 1917 році думав не про "велику революцію", а про власну фізіологію. Це стало однією з абсурдних причин цькування автора.

3. Перша книга Валер'яна Підмогильного вийшла друком, коли автору було усього 19 років

У вже перейменованому на Січеслав місті Підмогильний знайомиться з Петром Єфремовим, засновником часопису "Січ". У цьому виданні протягом 1919 року вийшли перші твори двох знаних українських письменників – Підмогильного і поета Валер'яна Поліщука.

Наступного року, коли Валер'яну було тільки 19 років, виходить перша книжка Підмогильного – під назвою "Твори. Том І". Таку назву можна трактувати по-різному: і як зухвалість юного митця, і як його далекоглядність, адже за відносно коротку літературну та перекладацьку кар'єру Підмогильний чи не щороку видавав новий прозовий твір та переклад із французької мови. Валер'ян Підмогильний залишив по собі чималий доробок у літературі, перекладах, літературознавстві та навіть мовознавстві.

4. Перекладав французьку літературу

Підмогильний – один із найвідоміших українських перекладачів французької літератури. За своєю стилістичною адекватністю та мовною віртуозністю його переклади творів Анатоля Франса, Бальзака, Мопассана, Стендаля, Гельвеція, Вольтера, Дідро, Альфонса Доде, Проспера Меріме, Гюстава Флобера, Віктора Гюґо, Жоржа Дюамеля досі вважаються неперевершеними й охоче перевидаються багатьма українськими видавництвами.

Також Підмогильний був організатором, редактором і перекладачем багатотомних видань Гі де Мопассана (10 томів), Оноре де Бальзака (із запланованого багатотомного видання встиг вийти лише перший том у 1934 pоці) та Анатоля Франса (25 томів).

5. Лорд Лістер — псевдонім Валер'яна Підмогильного

Валер'ян Підмогильний народився у селі під Дніпром (Дніпропетровська область). Попри селянське походження, юний письменник у школі захоплювався "пінкертонівською літературою" (детективною), а твори у шкільному журналі підписував псевдонімом Лорд Лістер.

Уже до старших класів захоплення детективами минулося – і світ почув Підмогильного таким, яким ми його знаємо й пам'ятаємо: заглибленим у людину, її психологію на тлі доби.

6. Математик Валер'ян Підмогильний

У 1918 році Валер'ян Підмогильний, який щойно здобув шкільну освіту, вступив до математичного факультету університету, відкритого Директорією УНР. На жаль, довчитися Підмогильному не судилося, проте він мав глибокі знання з математики.

7. Побився за стілець

У травні 1924 року, перебуваючі на відпочинку в Лівадії, що під Ялтою, Валер'ян Підмогильний побився із невідомим комсомольцем – в їдальні будинку відпочинку Харківської партійної школи. Причиною бійки став стілець, який комсомолець вкрав у письменника, який запізнився до столу.

У листі близькому другові Євгену Плужнику він писав:

"Я на хвилинку якось спізнився – дивлюся, моє місце зайняв якийсь молодик. Треба сказати, що хлопці ці такі далекі від примітивної навіть ввічливості, як я від них. Я і він – представники різних, глибоко ворожих світів. Він це виявив одразу, як я йому зауважив, що місце це – моє. Справа кінчилась тим, що я вдарив його в обличчя. Але бити я, самі знаєте, не вмію, та ще й стояв я так, що було незручно. Удар не мав досить звуку для морального задоволення. Тому я вдарив його ще раз, уже краще".

8. Учитель Валер'ян Підмогильний

Протягом 1919-1920 років Підмогильний працював викладачем математики в українській школі ім. Івана Франка. Водночас він став і секретарем секції художньої пропаганди відділу народної освіти.

Сьогодні це будівля музею "Літературне Придніпров'я", де з 2011 року письменнику встановлена пам`ятна дошка.

У 1921 році Підмогильний влаштувався на роботу в Києві, проте змушений був поїхати через голод – так він опинився у містечку Ворзель, де також викладав. Цього разу українську мову та політосвіту в трудовій школі. Саме там він познайомився із своєю нареченою Катериною Червинською, донькою священика та майбутньою акторкою.

9. Арешт Підмогильного

У 1920-х роках Підмогильний вступив в Асоціацію письменників, із якої потім утворилася "Ланка", а у 1926 році з "Ланки" постав МАРС – Майстерня Революційного Слова. Десятеро її учасників були чільними письменниками тієї епохи, однодумці, які не гналися за славою. Літорганізація проіснувала лише рік, проте й в 1930-х на партійних з'їздах згадували злим словом "попутників-марсівців". Коли автор на початку 1930-х перебрався до Харкова, а потім спробував переїхати до Москви (проте надовго там не затримався) – за Підмогильним та його друзями з "Ланки" вже стежили.

Під час так званих "кіровських арештів" 8 грудня 1934 року Валер’яна Підмогильного та його колег було заарештовано зі звинуваченням в "участі у роботі терористичної організації, що ставила собі за мету організацію терору проти керівників партії". До "організації" нібито належали також Євген Плужник, Микола Куліш, Валерʼян Поліщук, Григорій Епік, Микола Любченка (Кость Котко) – загалом 18 людей. Під час допитів Підмогильний винним себе не визнавав.

Невдовзі їх засудили до 10 років ув'язнення і доправили до Соловецького табору особливого призначення.

У день народження Підмогильного – 2 лютого 1936 року – помер від туберкульозу в тюремному лазареті Євген Плужник. А 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох (Карелія) особлива трійка НКВС ухвалила розстріл 1111 в'язня Соловецького табору, серед яких був і 36-річний Підмогильний, разом із великою групою української інтелігенції.

Валер'яна Підмогильного було посмертно реабілітовано у 1956 році. Пройшло ще 33 роки, перш ніж в Україні перевидали його твори. Так між другим і третім виданням "Міста" пройшло пів століття.

01.02.2023

Міжнародний день читання вголос


 1 лютого проводиться Всесвітній день читання вголос. Цей день нагадує про важливість читання вголос не тільки дітям, а і дорослим.

Наукові дослідження доводять:
- читання вголос розвиває швидкість мовлення та розширює словниковий запас.
- читання вголос знижує стрес і робить нас щасливими.
- читання допомагає отримати емоційний досвід, з яким у реальному житті стикатися не обов’язково.
Читання дитині вголос має безліч переваг. Воно допомагає розвивати навички мислення, зміцнює навички слухання і підвищує грамотність.
Читання вголос - це чудовий спосіб встановити міцний зв'язок батьків з дітьми і передати цей прекрасний ритуал у спадок своїм онукам.
Вітаємо усіх з цим чудовим святом!

Як святкувати Міжнародний день читання вголос?
https://www.youtube.com/watch?v=GNy7sigVojg&ab_channel=Knowland